ورزش در دوره بارداری موجب بهبود وضعیت روحی، وضعیت خواب و کاهش دردهای بدنی می شود. همچنین شما برای تولد نوزاد آماده خواهید شد؛ چرا که عضله های قوی تری خواهید داشت. از همه مهمتر بعد از زایمان به سرعت تناسب اندام خود را مجددا بدست خواهید آورد. همچنین احتمال دچار شدن به قند خون دوره بارداری کاهش خواهد یافت.

پیشنهاد می شود طی دوره بارداری حداقل روزی 20 الی 30 دقیقه ورزش داشته باشید. این باعث خواهد شد قلب شما بهتر پمپاژ خون انجام دهد و وزن شما به صورت نرمال افزایش یابد. همچنین عضلات شما آماده پس از زایمان و نگه داری از نوزاد خواهند شد. البته توجه به ایمنی در ورزش های حین بارداری پیش نیاز ورزشهای دوره بارداری است.

ورزش های هوازی مناسب دوره بارداری:

پیاده روی

یکی از بهترین ورزشهای هوازی دوره بارداری پیاده روی است. پیاده روی باعث می شود تناسب اندام شما بدون آسیب به زانوهایتان حفظ شود. همچنین انجام این ورزش مهم بسیار کم هزینه و راحت است و در هر مکانی قابل دستیابی است. تنها نیاز شما یک کفش حرفه ای و مناسب است تا 9 ماه به راحتی از آن استفاده کنید و به زانوهایتان آسیبی وارد نشود

شنا

متخصصین ورزشی شنا را بهترین و ایمن ترین تمرین حین بارداری شناسایی کرده اند. علت این است که عضلات بزرگ شما (هم پا و هم بازو) در این ورزش درگیر هستند. همچنین این ورزش تمامی مزایای یک ورزش هوازی را دارد، افزایش وزن شما اهسته رخ دهد. همچنین برای خانم های بارداری که در کمر و پشت خود درد دارند بسیار شنا میتواند کمک کننده باشد.

ایروبیک

ایروبیک قلب شما تقویت می کند و به تناسب اندام شما بسیار کمک می کند. اگر شما در کلاس های ایروبیک مخصوص مادران باردار شرکت کنید، خیالتان راحت خواهد بود که هر تمرین که به شما اعلام می کنند، کاملا ایمین است و به هیچ بخشی از بدنتان آسیب نمی زند.

رقص

رقص چه در منزل خودتان و با آهنگ های دلخواهتان و چه در یک کلاس رقص گروهی به پمپاژ قلب شما کمک خواهد کرد.

دو

ورزش دو به سلامت قلب شما در دوره بارداری کمک می کند. شدت ورزشی که باید انجام دهید به این بستگی دارد که شما قبلا چقدر در این ورزش حرفه ای بوده اید. اگر شما تازه کار هستید، بهتر است با سرعتی پایین و در مسیرهای ساده شروع کند و کم کم زمان آن را به 30 دقیقه نزدیک کنید.

ورزش های استقامتی و انعطافی

یوگا

یوگا سبب حفظ تناسب و زیبایی عضلات شما می شود همچنین به انعطاف آنها کمک می کند به شرطی که حرکات به درستی انجام شود و به مفاصل فشاری وارد نشود. اما برای تکمیل این ورزش حتما 2 یا سه مرتبه پیاده روی و یا شنا را در کنار آن انجام دهید.

کشش

تمرین های کششی به آرامش شما کمک میکند و مکمل خوبی برای ورزش های هوازی هستند. تمرین های کششی و هوازی به طور همزمان یک ترکیب کامل ورزشی برای شما در دوره بارداری هستند.

تمرین های با وزنه

تمرین های با وزنه البته با حرکات آرام و کنترل شده به تقویت و استقامت عضلات شما کمک میکند. / پایان مطلب

Share This