یک رژیم لاغری سالم، رژیمی است که مواد غذایی به میزان مناسب و تنوع از همه گروه های مواد غذایی در برنامه غذایی قرار گیرد. لازم نیست حتما خیلی به خود فشار آورید، فقط کافی است بدانید چه مواد غذایی را باید مصرف کنید و در چه حجمی. یک رژیم لاغری سالم رژیمی است که تنوعی کامل از مواد غذایی مفید داشته باشد و رژیم لاغری که فقط شامل یک نوع ماده غذایی باشد حتما به بدن شما آسیب می زند. یک سری تغییرات در عادات غذایی شما باعث می شود ضمن دست یافتن به تناسب اندام، احتمال بسیار از بیماری ها را کاهش دهید. تغذیه در زمان ورزش بخشی بسیار مهم در تناسب اندام شماست که نباید از آن غافل شوید.

یک رژیم غذایی سالم، مشتمل بر هر 5 گروه از مواد غذایی است:

غلات کامل:

پاستاها، نان ها و تمامی غلاتی که سبوس دار هستند، گزینه مناسب برای رژیم غذایی شما هستند.

میوه و سبزیجات:

میوه ها و سبزیجات منبع مغذی ویتامین، مواد معدنی و فیبر هستند. رعایت تنوع رنگی در سبزیجات و میوه ها باعث می شود که بدن شما تمام ویتامین ها را دریافت کند. بهتر است در طول یک روز در 8 وعده کوچک حتما از میوه و سبزیجات استفاده کنید.

پروتئین:

پروتئین ها برای بازسازی بافت عضلات بسیار مهم هستند. همچنین پروتئین ها منبع آهن، روی و منیزیوم هستند. مواد غذایی حاوی پروتئین گوشت قرمز، ماهی و تخم مرغ هستند. در رژیم های گیاه خواری می توان حبوبات، سویا و آجیل ها را جایگزین کرد.

لبنیات:

کلسیوم در رژیم غذایی شما حائز اهمیت است؛ چرا که ضامن دندان و استخوان های سالم است. لبنیات منبع سرشار کلسیوم هستند. بهتر است از شیر، ماست و پنیر های کم چرب استفاده کنید.

چربی ها:

چربی ها برای سلامت مغز بسیار مهم هستند. چربی ها برای تامین انرژی بدن،سلامت پوست، مو و مفاصل نیز نفش اساسی دارند. چربی های اشباع در خامه، گوشت و غذای های سرخ شده وجود دارند. ازیاد چربی های اشباع موجب بیماری های قلبی می شوند.

چربی های غیراشباع را می توان در آواکادو و ماهی ها یافت. این دسته از چربی های غیراشباع موجب کاهش کلسترول می شوند.

شکرها:

شکر بصورت طبیعی در میوه ها وجود دارد. اما شکر صنعتی به مقدار زیاد موجب اضافه وزن خواهد شد.

برای استفاده از این مواد غذایی به نکات زیر توجه کنید:

  • حجم وعده غذایی خود را مدیریت کنید.

افراد بر اساس سن، جنسیت و سطح فعالیت روزانه به حجم های متفاوتی از مواد غذایی نیاز دارند. برخی افراد بیش از آن چه استفاده می کنند غذا می خورند و انرژی دریافت می کنند. پس سعی کنید بدست آورید که بدن شما در روز به چند کالری نیاز دارد. سپس در هر وعده غذایی کالری را محاسبه کنید تا حدودا تشخیص دهید چه حجمی باید بخورید که تناسب اندام شما حفظ شود و دچار اضافه وزن نشوید.

  • مواد غذایی تازه را جایگزین مواد غذایی صنعتی کنید.

مواد غذایی تازه منبع غنی تری از مواد غذایی مهم هستند تا غذاهای آماده و نیمه آماده. غذاهای صنعتی معمولا انرژی زیادی را از طریق چربی و شکر افزوده ایجاد مبکنند.

  • سایر چربی های طبیعی را تا حد امکان جایگزین چربی حیوانی کنید.

چربی گوشت های حیوانی معمولا اشباع هستند و برای بدن بسیار سخت است که آن ها را هضم و جذب کند. همچنین سطح کلسترول را افزایش می دهند. به جای آن چربی های ماهی و آجیل را که غیر اشباع هستند در وعده غذایی تان بگنجانید.

برای کاهش چربی های غیر اشباع:

  • گوشت های کم چرب را انتخاب کنید.
  • مرغ و گوشت را بدون پوست طبخ کنید.
  • به جای سرخ کردن گوشت آن را گریل یا آبپز کنید.
  • از روغن های گیاهی به جای حیوانی استفاده کنید.

در مجموع برای داشتن تناسب اندام و وزن مناسب شما علاوه بر رژیم غذایی سالم می بایست فعالیت روزانه کافی نیز داشته باشید. / پایان مطلب

Share This